U bent hier
Lode Vanneste pleit voor sociale mediastrategie in Beernem

In november 2015 voerden VVSG en socialemediaburo.be een onderzoek uit naar het gebruik van sociale media door de Vlaamse gemeentes. Uit de resultaten blijkt dat heel wat gemeentes actief zijn op de sociale media maar dit meestal doen zonder een duidelijke strategie. Veel gemeentes kennen een wildgroei aan accounts die niet doelgericht worden gebruikt. Volgens Raadslid Lode Vanneste (N-VA) is dit ook in Beernem het geval. Hij vroeg het gemeentebestuur daarom op de zitting van 17 december 2015 om een duidelijke socialemediastrategie uit te bouwen. Het gemeentebestuur reageerde alvast positief en is bezig met de uitwerking van een social media-plan.
Onderzoeksresultaten
Raadslid Lode Vanneste keek het onderzoek van VVSG en Socialemediaburu.be in en zette op gemeenteraad de belangrijkste resultaten op een rijtje. Vanneste: “ In Vlaanderen zijn 9 op de 10 gemeentes actief op de sociale media. Gemiddeld heeft een gemeente 5,8 facebookaccounts en 2,87 twitteraccounts. Andere sociale mediakanalen zoals Youtube, Linkedin en Whatsapp worden veel minder gebruikt. Heel veel gemeentes hebben op facebook geen gemeentelijke account. Heel vaak zijn het de vrijetijdsdiensten die het voortouw nemen en een actieve account aanmaken”.
Verder blijkt dat de meeste gemeentes geen socialemediastrategie hebben. Vanneste: “Vaak maken diensten los van elkaar een account aan en worden er campagnes opgezet zonder visie of strategie. Zo is er een wildgroei aan sociale mediakanalen die vaak niet doel- of doelgroepgericht zijn. Ook OCMW’s zitten vaak op facebook. Dit medium wordt dan gebruikt om meer draagvlak te creëren voor de werking en bij te dragen aan een positief imago”.
Converserende overheid
Volgens Lode Vanneste bieden sociale media nochtans heel wat kansen. Met een duidelijke strategie kunnen gemeentes stappen zetten richting een meer “converserende overheid”. Dit betekent een moderne overheid die niet alleen maar inhoudt doorzendt maar in dialoog treedt met haar burgers. Dit betekent burgers echt betrekken bij het verbeteren van onze dienstverlening en beleid en zo zorgen voor particpatie en inspraak.
Lode Vanneste vroeg daarom op de gemeenteraadszitting hoeveel accounts de gemeente heeft en op welke manier die werken. Hij deed daarbij de suggestie om een sociale mediastrategie uit te werken en zo de Beernemnaar meer te betrekken bij het beleid.
Plan in de maak
Burgemeester Johan De Rycke (CD&V) antwoordde dat Beernem over 10 facebook-accounts, twee Instagram- en twee Twitter-accounts beschikt. Duidelijk is dat niet alle facebookaccounts even goed worden gebruikt. De burgemeester gaf verder mee dat de Beernemse communicatie-ambtenaar recent een onderzoek deed naar het gebruik van sociale media in de gemeentes rond Beernem. Daarbij werd een strategische nota en een social media-plan uitgewerkt dat wordt voorgelegd aan het College van Burgemeester en Schepenen. Bedoeling is om verschillende medewerkers binnen de gemeente een opleiding aan te bieden om goed om te gaan met de sociale media. Verder zullen de mogelijkheden van de verschillende sociale mediaplatformen zoals facebook, twitter, youtube onderzocht worden. Tenslotte zal de gemeente binnenkort starten met een eigen, actieve facebookpagina en twitteraccount.